Romantik Yol

Romantik yol neresidir deyince sıralayabileceğiniz yerleri tahmin etmek hiç de zor değil.. Fransa, İspanya, İtalya.. Bu liste uzar gider de, Almanya cevabı  pek çoğumuzun aklına gelmez. Yıllar yılı zihinlerimizde yer etmiş olan, o sıkıcı yağmurlu havası, futbol takımları, gurbetçi vatandaşlarımız ve  araba fabrikaları imajını tamamen yerle bir edip, gözümüzde yeniden rüya gibi bir Almanya yaratmamıza sebep oldu bu güzel yol.. 

 

Romantik yol, Almanya’nın Bavyera bölgesinde  bulunmaktadır. Ülkenin  ortasından güneyine, Avusturya sınırına kadar uzanan, 400 km süren masal gibi bir rota..  Würzburg ile Füssen arasında 28 tane köy, kasaba ve şehirden oluşan bu yol, Ortaçağ’da Antik Roma yolu adında, ticari amaçla kullanılan bir güzergahmış.

II. Dünya savaşı sonrası ilk olarak Amerikalı askerler tarafından keşfedilmiş olan “Romantik Yol,” daha sonraları, Hitlerin kötü imajını silmek için, Alman halkı ve hükumeti tarafından el birliği ile bir turizm cenneti haline getirilmiş.

Romantik Yol’a nasıl gidilir?

Würzburg’dan başlayıp, Füssen’ e kadar devam eden bu yolda bulunan 28 tane köy, kasaba ve şehir isimleri sırasıyla şöyle;

Würzburg- Tauberbıschofsheım- Luda-Köngshofen- Weıkersheim- Creglingen- Schıllıngsfürst- Dinkelsbühl- Nörtlingen- Donauwörth- Ausburg- Landsberg Am Lech- Schongau- Rottenbuch- Steıngaden- Schwengau- Bad Mergentheim- Röttıngen- Rothenburg- Feuchtwangen- Wallerstein- Harburg- Rain- Frıedberg- Hohenfurch- Peıtıng- Wıldsteıg- Halblech- Füssen

Frankfurt havalimanı, Würzburg’dan geziye  başlamak isteyenler için en uygun uçuş rotasıdır. Füssen’den başlayacak olanlar için ise, Münih havalimanı en doğru yol olacaktır. Biz sabah ilk uçak ile İstanbul’dan Münih’e doğru yol alıp, önceden kiraladığımız arabamızı alıp Füssen’e doğru yola çıktık..

Frankfurt havalimanı, Würzburg’dan geziye  başlamak isteyenler için en uygun uçuş rotasıdır. Füssen’den başlayacak olanlar için ise, Münih havalimanı en doğru yol olacaktır. Biz sabah ilk uçak ile İstanbul’dan Münih’e doğru yol alıp, önceden kiraladığımız arabamızı alıp Füssen’e doğru yola çıktık..

Yok biz araba ile gitmek istemiyoruz, tren ile gezeceğiz diyorsanız, o zaman Frankfurt  tren istasyonundan Würzburg  trenine binip, Romantik Yol rotasına buradan başlayacaksınız. Geziye Füssen’den başlamak istiyorsanız ve yine araba değil de tren kullanacaksanız, o zaman da Münih tren garından, Füssen istikametine giden trene binip, bu rotayı kullanacaksınız.

Biz Nasıl Gezdik?

Hepsi birbirinden güzel bu noktaların tamamını geniş geniş gezmek için, en az on güne ihtiyacınız var diyebilirim. Bizim gibi zamanı bu kadar bol olmayanlar için ise, içlerinden seçeceğiniz üç beş köy, kasaba da fena bir gezi planı olmayacaktır. Size tavsiyem, kesinlikle yola çıkmadan önce, kendinize duracağınız noktaların bir planını yapmanız ve bu tatil için geniş bir zaman dilimi ayırmanız olacaktır. Biz bütün işaretlediğimiz yerleri  tek tek gördük fakat bazılarında dilediğimizce vakit geçiremediğimiz için de aklımız kalmadı diyemem..

Konforunuza biraz düşkünseniz Romantik Yol’u  en iyi gezme yöntemi sanırım araba kiralamak olacaktır. Araba kiralama işine sıcak bakmayanlar için de yukarıda bahsettiğim gibi, otobüs ya da tren de, bir başka alternatif olabilir.. Zamanınız bolsa,  bu masal diyarı köyleri, trenle gezmek  unutulmayacak kadar büyük bir keyif olacaktır.

  • Instagram Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

©2018 by Bizim yolumuz. Proudly created with Wix.com